Скільки податків платить водій на пропані, а скільки на бензині

Розгляд цих питань був на порядку денному робочих груп експертів Української асоціації скрапленого газу (УАСГ). Висновки були покладені в основу матеріалів, які надані державним органам влади та народним депутатам.

Перш за все, робочі групи формували свої висновки на базах аналітичної та статистичної інформації державних структур України та ЄС.

Учасники груп прийшли до згоди, що інформація консалтингових компаній та аналітичних центрів, при всій повазі до них, не може бути використана через можливу упередженість та маніпулятивність їх даних.

Для відповіді скільки податків сьогодні платить водій на скрапленому газі та скільки на бензині - експерти визначали дві основні складові:

 • Розмір сплаченого акцизу (бензин, скраплений газ та ДП);
 • Кількість зареєстрованих авто, які використовують бензин, скраплений газ та ДП.

З розміром акцизу більш-менш зрозуміло. Відповідно до бюджетного законодавства у 2019 році до Державного дорожнього фонду зараховувалося 75% акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального. Що склало 41,2 млрд грн або 76,8% надходжень фонду (дані Міністерства фінансів).

Виходячи з даних Державної податкової служби щодо обсягів реалізації пального на автозаправних станціях, даних Державної митної служби щодо обсягів ввезення на митну територію України пального та даних Державної служби статистики щодо обсягів виробленого в Україні пального, у 2019 році майже 20 млрд грн надходжень Державного дорожнього фонду склали надходження від акцизного податку з пального, яке не використовувалося транспортними засобами на автомобільних дорогах.

Сюди входять: 100% авіаційне пальне для літаків, 69% – дизельне пальне для сільського господарства, гірничодобувної, металургійної та будівельної промисловості, залізниці, оборони тощо, 10% скрапленого газу для сільського господарства та побутових потреб населення.

Динаміку кількості зареєстрованих авто в Україні можна прослідкувати станом на 2000, 2011 роки та на 2020 рік.

1. Інформація станом на 1 січня 2001 року отримана із "Статистичний щорічник України за 2001 рік" Держстату України в розділі Автомобільний транспорт: загальна кількість транспортних засобів складала 8,5 млн автомобілів.

2. Інформація станом на 1 січня 2012 року отримана із "Статистичний щорічник України за 2011 рік" Держстату України в розділі Автомобільний транспорт: загальна кількість транспортних засобів складала 9,8 млн автомобілів.

В тому числі:

 • вантажні автомобілі - 1,4 млн авто;
 • пасажирські автобуси - 0,2 млн авто;
 • легкові автомобілі - 7,0 млн авто;
 • мототранспорт - 1,2 млн шт.

3. Інформація станом на 1 січня 2020 року отримана від Головного сервісного центру МВС України, який безпосередньо реєструє транспортні засоби в Україні: загальна кількість транспортних засобів складала 13,9 млн автомобілів.

В тому числі:

 • вантажні автомобілі – 2,1 млн авто;
 • пасажирські автобуси - 0,3 млн авто;
 • легкові автомобілі – 11,4 млн авто.

За типом пального всі транспортні засоби поділяються наступним чином:

 • бензинові автомобілі - 8,5 млн шт;
 • дизельні автомобілі - 3,3 млн шт;
 • Бензин/пропан-бутан - 2,1 млн шт.

Таким чином, дані в таблиці розрахунків, яка була покладена в основу колонки Сергія Куюна на БізнесЦензор не відповідають дійсності.

Безумовно неприпустимо використовувати не перевірені факти та цифри. Як ми бачимо, що в таких справах треба керуватися інформацією від державних органів.

Проаналізувавши дані в таблиці від А-95, видно що автори так захопилися ідеєю альтернативного розрахунку, що дійшли до висновку, де кожний другий бензиновий автомобіль вже використовує газ та має газо-балонне обладнання (ГБО).

Таким чином, маємо висновки Української асоціації скрапленого газу:

 1. За 2019 рік власник бензинового автомобіля сплатив в середньому у формі акцизного податку, що входить до вартості пального до Державного дорожнього фонду (до розрахунку були прийняті лише авто, які мали бензиновий двигун та на які не було встановлено ГБО – якщо ж сюди додати і авто з ГБО, бо вони теж до 20% використовують бензин, то цифра була б ще меншою) - 1 200 грн.
 2. За 2019 рік власник бензинового авто з встановленим ГБО сплатив в середньому у формі акцизного податку, що входить до вартості пального до Державного дорожнього фонду 1700 грн.
 3. Розвиток системи акцизного оподаткування пального необхідно будувати на європейському законодавстві, основою якого у сфері енергетичних продуктів є Директива Ради 2003/96/ЄС від 27 жовтня 2003 року "Про реструктуризацію системи Співтовариства щодо оподаткування енергопродуктів та електроенергії" та Директива 2014/94/ЄС від 22 жовтня 2014 року "Про розгортання інфраструктури для альтернативних видів пального".

Відповідно до Директиви 2014/94/ЄС скраплений газ віднесено до альтернативних видів пального разом із природним газом, електроенергією, воднем, біопаливом, синтетичними та парафіновими видами пального, для збільшення частки використання яких кожна країна повинна створити особливий режим сприяння розвитку інфраструктури та оподаткування.

Директива Ради 2003/96/ЄС є основою належного функціонування внутрішнього ринку енергетичних продуктів в країнах ЄС, метою якої є забезпечення податкової нейтральності та недопущення спотворення конкуренції в цій сфері.

За Директивою ЄС мінімальний рівень оподаткування акцизним податком для скрапленого газу встановлений у розмірі 68 євро за 1000 літрів, а для бензинів – 359 євро за 1000 літрів (в Україні 52 та 213,5 євро відповідно).

Встановлення знижених ставок акцизного податку на скраплений газ передбачено пунктом 1 статті 15 Директиви ЄС, відповідно до якого держави-члени під фіскальним контролем можуть повністю або частково звільняти або зменшувати рівень оподаткування для скрапленого газу, що використовується як пальне для транспортних засобів.

Тобто, з урахуванням запровадженої в Україні в 2016 році та модернізованої у 2019 році системи електронного адміністрування реалізації пального, встановлена в Україні ставка акцизного податку на скраплений газ у розмірі 52 євро за 1000 літрів ПОВНІСТЮ відповідає вимогам Директиви ЄС.

При цьому, пропозицію зменшення ставки акцизного податку на бензини, яку лобіюють нафтопереробні заводи та імпортери бензинів, категорично не підтримує Міністерство фінансів через те, що це суперечить міжнародним зобов’язанням України, зокрема Угоді про асоціацію між Україною та ЄС.

Так, відповідно до додатку 28 до Угоди, Україна має поступово впровадити в своє законодавство положення Директиви 2003/96/ЄС від 27.10.2003.

Міністерство фінансів зазначає, що за результатами четвертого засідання Кластера 2 Підкомітету економічного та секторального співробітництва Комітету Україна-ЄС, що відбулося 03 липня 2020 року в режимі он-лайн засідання, Україна має до 31 грудня 2020 року направити Стороні ЄС інформацію щодо графіку гармонізації національного законодавства до положень Директиви Ради № 2003/96/ЄС, в тому числі щодо ставок на пальне.

Джерело: https://biz.censor.net/m3228533

ОСТАВИТЬ
ОТЗЫВ
Форма обратной связи